::Un forum pentru apicultori!::
Acest spatiu a fost creat ca un loc pentru schimb de experienta intre cei care iubesc apicultura.
Lista Forumurilor Pe Tematici
::Un forum pentru apicultori!:: | Inregistrare | Login

POZE ::UN FORUM PENTRU APICULTORI!::

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
surender_lady pe Simpatie.ro
Femeie
25 ani
Arad
cauta Barbat
26 - 47 ani
::Un forum pentru apicultori!:: / Experienta conteaza!!! / Consider ca e o greseala sa...  
Autor
Mesaj Pagini: 1
dare
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 9
In aceasta categorie puteti sa amintiti anumite procedee folosite in mod obisnuit in  apicultura, dar care sunt gresite sau prost aplicate.

pus acum 20 ani
   
Alecs
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 3
Consider ca este o greseala ca la pregatirea stupilor pentru iernare , sa aranjezi ramele cu hrana bilateral . Asa am facut eu in toamna si n-am apreciat destul de bine numarul de rame , ghemul a consumat hrana pe o parte si nu s-a mai deplasat si in partea cealalta si a murit de foame (cu mancarea sub nas cum se zice ) Deci : ori stii sa apreciezi foarte bine numarul de rame , ori asezi ramele cu hrana numai intr-o parte de preferinta in partea de vest . Ma refer la stupina care ierneaza in aer liber . Astept si alte pareri .

pus acum 20 ani
   
lucky5strike
Membru nou

Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 1
Totdeauna sa iernezi strans familiile si nu conteaza cum faci, dar sa aiba cam 2,5 kg de miere /rama

pus acum 18 ani
   
akmm
Membru

Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 10
daca ti-a murit o familie, acolo, pe motiv ca nu stiu ce deplasare laterala, frontala longitudinala,transversala (si mai zii si tu) n-a facut, atunci asta e, era bolnava sau asa i-a fost.Am avut familii care au iernat ca in scarba cu o mana de albine, si adevar spun-nu mint, in vara au fost cele mai beton familii.Ca si omul, daca are zile o duce daca nu , lasa-l cu Dumnezweu.Selectie naturala. Si nu-i de azi de ieri e de milioan ede ani.In rest saluatare si nu te razboi cu albina, cauta sa nu o incurci in tot ce faci.

pus acum 18 ani
   
akmm
Membru

Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 10
Dupa parerea mea estre gresit sa tot dai puiet la familiile care se tarasc de pe azi pe maine pe motiv sa le intaresti.
Mai bine lasi familiile puternice sa explodeze, le rupi in mai multe si dupa imperecherea matcilor pe aste le ajuti sa se intremneze.asa ai garantia ca ai inmultit o familie cu instinct de dezvoltare solid si ai scapat si de raiele pacatoase.


pus acum 18 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la