::Un forum pentru apicultori!::
Acest spatiu a fost creat ca un loc pentru schimb de experienta intre cei care iubesc apicultura.
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
::Un forum pentru apicultori!:: | Inregistrare | Login
POZE ::UN FORUM PENTRU APICULTORI!::
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: mary24 pe Simpatie.ro
 | Femeie 24 ani Braila cauta Barbat 25 - 56 ani |
|
|
dare
Administrator
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 9
|
|
Bine ai venit pe forumul apicultorilor. Indiferent ca ai facut o pasiune din apicultura, sau doar incerci si tu experimental, esti bine venit aici deoarece poti invata din experienta celorlalti sau noi putem afla de la tine ceva inedit. Esti liber sa pui intrebari pentru ca dor asa vei putea afla raspunsuri. Ne poti povesti cum procedezi tu in anumite situatii sau poti sa aflii cum poti ajunge la rezultatele cele mai bune. In concluzie, noi iti dorim sa te simti bine aici, iar forumul acesta sa devina cat mai curand un spatiu de inspiratie pentru tine. Mult success!
|
|
| pus acum 20 ani |
|
|
Alecs
Membru nou
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 3
|
|
Bine v-am gasit .Si bine ca v-am gasit . Sant moldovean get-beget (cui nu-i plac moldovenii ! ) din IASI . Dornic de conversatii de oricefel dar mai ales despre Apicultura pasiune asupra careia ma aplec cu sarguinta de vre-o ( aproape ) 2 ani . Bine sa spus la inceput ca in aceasta activitate sant si succese dar si insuccese . Dar satisfactia pe care ti-o da lucrul binefacut este enorma .Insa un lucru este bine facut atunci cand ai cu cine te sfatui , cand ai cui sa-i spui "oful " si ai cui sa-i ceri un sfat sau sa-i dai o indicatie daca o stii . De aceea repet : BINE V_AM GASIT !
|
|
| pus acum 20 ani |
|
|
mitica68
Membru nou
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 1
|
|
Sal bine v-am gasit . vad ca suntyem putini . Eu sunt nou in domeniu ce nou nu stiu nimic despre apicultura . Doresc sa -mi cumpar si eu pentru inceput un stup . Stie cineva dintre voi dimensiunile pe care trebuie sa le aiba lada deoarece doresc s-o constuiesc eu . Sau orice sfat despre albine . adresa mea este
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
notfag
Membru nou
Din: Avrig Sb
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
Bine v=am gasit dragi iubitori ai albinelor. Sunt Ionel si locuiesc in centrul tarii. Am 20 de stupi . Cu toate ca suntem putini pe acest forum sper sa ne ajutam cu sfaturi cand avem probleme in stupina .O parte din useri i=am recunoscut de pe alte forumuri. Bafta tuturor.
_______________________________________ Minte,Trup ,Suflet
|
|
| pus acum 18 ani |
|
trantorash
Membru nou
 Din: Pitesti
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
Bine ai venit notfag !
_______________________________________ Nu exista stup prost, ci numai apicultor prost !
|
|
| pus acum 18 ani |
|
gabi
Membru nou
 Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
Astăzi m-am inregistrat si eu. Nu stiam despre acest forum. Bine v-am gasit şi sper sa purtam discutii avantajoase despre apicultura. 
|
|
| pus acum 18 ani |
|
alex_valentino12
Membru nou
 Din: Resita
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2
|
|
|
| pus acum 18 ani |
|
|
enu
Membru nou
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 1
|
|
Sunt un impatimit al albinelor. Acum am ajus la stadiul in care imi pot ocupa timpul exclusiv de albinele mele dragi . Am un numar de 60 de familii de albine "cazate" in stupi multietajati de conceptie proprie cu caracteristici pentru produse "bio" , si tot arsenalul de utilaje de timplarie cu care i-am construit in decursul a 4 ani . Am si o micuta firma cu specific apicol , in viitorul nu foarte indepartat probabil voi deschide si un magazin mic cu produse apicole si de ce nu poate mai tirziu , un magazin virtual .
|
|
| pus acum 18 ani |
|
|
Septelici
Membru nou
Din: Com. Varasti, jud Giurgiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
Dragi Apicultori, Am inceput de ceva timp, aproape 2 ani, munca de apicultor, am peste 30 de stupi. Ideea este ca as vrea sa ma dezvolt. Stie cineva, pot sa obtin fond nerambursabil de la UE pentru a-mi lua o instalatie de fluidizare, cateva vase de inox, etc.? Eu sunt pensionar, tanar ce-i drept, si am nevoie de sfaturi ca timp pentru apicultura am. Am si un site: miereanoastra.3x.ro facut de fiica mea si un forum pe site, dar toate sunt la inceput. Help!!!!!!!
_______________________________________ Sa ne unim! Sa reusim!
|
|
| pus acum 18 ani |
|
|
Septelici
Membru nou
Din: Com. Varasti, jud Giurgiu
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
Cum imi citesc raspunsurile? Nu le gasesc. Putei trimite si pe email: raspunsul la cum citesc eu raspunsurile pe care le primesc pe forum. Multumesc Septelici
_______________________________________ Sa ne unim! Sa reusim!
|
|
| pus acum 18 ani |
|
catel
Membru nou
 Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2
|
|
sal. sunt si eu nou in domeniu. tot aud sa ne unim... bla bla bla. da ceva palbabil, hotarat, nmk. cred ca apicultorii astia barosani cu vechime amu stau prin preasma albinelor si nu dau ei lectii gratuite. eu de cand am auzit de colectarea veninului, nu mai am pace. dar nu gasesc un apicultor care sa fi folosit sau sa foloseasca aparatul de colectat venin. stiu ca costa in jur de 50-55.000 euro kg. si de unul singur nu reusesti intr-un an doi sa aduni vreo 2-300 grame sa-l poti valorifica. DA IMPREUNA O SA REUSIM.
17.3KB
_______________________________________ DACA SPUI O PROSTIE SPUNE-O CU VOCE TARE. sa reusim sa ne ferim de necazuri. DACA POTI SA AJUTI NU STA PE GANDURI.
|
|
| pus acum 18 ani |
|
|
adiutz
Membru nou
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1
|
|
buna, am gasit azi intr-o lada veche de albine un roi de albine-au inceput sa roiasca la mine in lada! ce sa fac?
|
|
| pus acum 17 ani |
|
|
gygy stuparu
Membru nou
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 2
|
|
A intrebat cineva dintre dumneavoastra de cotele( dimensiunile) stupului. Acestea sint 420 /380/320 cm.dimensiunile interioare la care se adauna grosimea materialului. acestea sint pentru stupul s, t. a. s.
|
|
| pus acum 17 ani |
|
|
GICOS2002
Membru nou
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1
|
|
Bine v-am gasit dragi inpatimiti ai apiculturi 
|
|
| pus acum 17 ani |
|
|
dallyan
Membru nou
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1
|
|
Salut! Sunt un apicultor tanar, impatimit, de 10 ani traiesc exclusiv din apicultura. Am inceput cu 13 stupi, primiti cadou, de majorat, si acum am in jur de 200 defamilii.Am traversat ani mai prosperi, dar si mai slabi. Ma bucur ca s-a deschis acest forum. Va doresc tuturor apicultorilor un an dulce, plin de satisfactii.
|
|
| pus acum 17 ani |
|
|
sandeel
Membru nou
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 2
|
|
Salut pe toata lumea de pe acest forum!
Numele meu este Sandu(Sandeel)_. si sunt din Caras-sev. Am 15 familii in stupi orizontali si multa pasiune.Fmiliile au intre 15 si 22 de rame.Doresc sa ma extind si sa fac din aceasta pasiune o ocupatie si un mijloc de a-mi intretine familia.Dvs. stuparii mai "batrani' ce ziceti se poate lucrul acesta?
Toata stima Alex. Ungureanu!
|
|
| pus acum 17 ani |
|
|
mihail
Membru nou
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1
|
|
salut pe toata lumea! Imi spune si mie cineva cum as putea face rost de un utilaj pt colectarea veninului de albine...multumesc anticipat!
|
|
| pus acum 17 ani |
|
gabi
Membru nou
 Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
intra pe forumul Apiardeal, acolo vei gasi ce vrei în grupul colectorilor de venin.
|
|
| pus acum 16 ani |
|
|
gigi sima
Membru nou
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2
|
|
Bine v-am gasit si ma bucur ca pot fi alaturi sa impartasim o pasiune comuna
|
|
| pus acum 15 ani |
|
|
paulgraur
Membru nou
Din: reghin
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 2
|
|
sunt si eu nou pe aici si sper sa ma ajutati am si eu trei famili de anu trecut
|
|
| pus acum 15 ani |
|