::Un forum pentru apicultori!::
Acest spatiu a fost creat ca un loc pentru schimb de experienta intre cei care iubesc apicultura.
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
::Un forum pentru apicultori!:: | Inregistrare | Login
POZE ::UN FORUM PENTRU APICULTORI!::
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: Kalifa Profile
 | Femeie 24 ani Ialomita cauta Barbat 24 - 65 ani |
|
|
Cristian IONITA
Membru nou
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1
|
|
destul din simplu
din economii
in 2004 am "investit" in 2 familii de albine cam 10 mil (ROL) aici o intrat si bruma de scule&materiale
apoi ... in primavara lui 2005 am mai achizitioant inca 2 familii si ... ceva stupi.
ma consider foarte norocos ca am avut ocazia sa aflu parerea apicultorilor mai experimentati si am cumparat "din prima" sistemul de stupi avantajos mie (cuib dadan + 2 * ,agazine de 1/2)
in anul 2005 din cele 4 familii am reusit sa bag la iernat 8
solutia aleasa de mine este preatabila incepatorilor, este de uz didactic, deoarece cu investitii mici si intinse in timp au ocazia sa capete cunostintele necesare.
daca ar fi sa consider apicultura o afacere sunt de parere ca cel mai bine este sa investestii banii bancilor, nu de alta dar atat timp cat ai cunostintele necesare nu prea vad cum sa nu "amortizezi" investitia in mai putin de 2 ani.
|
|
| pus acum 20 ani |
|
|
notfag
Membru nou
Din: Avrig Sb
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
Pentru mine a fost foarte simplu.Nu am avut nevoie de bani.Am avut 10 lazi M.E. de la tata pe care le=am dezinfectat si le=am modificat in Dadand .Am primit 2roi in 2005 de la un prieten si i=am inmultit incet.
_______________________________________ Minte,Trup ,Suflet
|
|
| pus acum 18 ani |
|
gabi
Membru nou
 Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
Am luat cunostinta mai demult cu apicultura dar m-am apucat anul trecut. Hotarat si plin de entuziasm, ajutat cu practica si sfaturi mi-am achizitionat 3 stupi care pana in iarna s-au facut 5 (adica am mai primit 2 roi) si uite asa acum pornesc la treaba. Am investit cam mult, si anul acesta am comandat stupi, dar placerea este mare, ca din asta nu ne imbogatim.
|
|
| pus acum 18 ani |
|
Chelifer_Cancroides
Membru nou
 Din: Suceava
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5
|
|
La multi ani si bine v-am gasit! Astazi m-am inregistrat si eu pe acest forum. Cu cateva zile in urma am citit cateva postari si mi s-au parut interesante. Anul acesta am achizitionat o familie de albine. Doresc sa ma ocup in timpul liber de observarea acestor insecte. De curand am citit intr-o carte despre Chelifer Cancroides un gandacel care se spune ca este prietenul albinelor. A vazut cineva un astfel de gandacel?
_______________________________________ daca dragoste nu e,nimic nu e!
|
|
| pus acum 17 ani |
|
Chelifer_Cancroides
Membru nou
 Din: Suceava
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5
|
|
La multi ani si bine v-am gasit! Astazi m-am inregistrat si eu pe acest forum. Cu cateva zile in urma am citit cateva postari si mi s-au parut interesante. Anul acesta am achizitionat o familie de albine. Doresc sa ma ocup in timpul liber de observarea acestor insecte. De curand am citit intr-o carte despre Chelifer Cancroides un gandacel care se spune ca este prietenul albinelor. A vazut cineva un astfel de gandacel? Scuze poza era in format bmp...
2.3KB
_______________________________________ daca dragoste nu e,nimic nu e!
|
|
| pus acum 17 ani |
|
Chelifer_Cancroides
Membru nou
 Din: Suceava
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5
|
|
Se pot reduce costurile daca ne-am folosi de acest gandacel?
2.3KB
_______________________________________ daca dragoste nu e,nimic nu e!
|
|
| pus acum 17 ani |
|
Chelifer_Cancroides
Membru nou
 Din: Suceava
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 5
|
|
Cred ca pentru un incepator este important sa inceapa cu o investitie mica initial! Eu asa am facut. Pana invat ce si cum consider ca nu are rost sa risc investind masiv.
_______________________________________ daca dragoste nu e,nimic nu e!
|
|
| pus acum 17 ani |
|
|
nelucomro
Membru nou
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 5
|
|
schimb aparat foto in valoare de 2000 euro pe 25 familii de albine!
astept oferte si detalii la tel: 0740702205 sau mail :
|
|
| pus acum 16 ani |
|
|
nelucomro
Membru nou
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 5
|
|
doar familii de albine fara lazi!
|
|
| pus acum 16 ani |
|
|
Kondorakis
Membru nou
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2
|
|
Chelifer cancroides este un gandacel inofensiv c traieste in apropierea omului,se hraneste cu furnici,molii si diferiti gandaci si muskulite mici.Īn ce priveste relatia de "prietenie" ku albinele nu pot spune nimik.Bafta.
|
|
| pus acum 14 ani |
|