::Un forum pentru apicultori!::
Acest spatiu a fost creat ca un loc pentru schimb de experienta intre cei care iubesc apicultura.
Lista Forumurilor Pe Tematici
::Un forum pentru apicultori!:: | Inregistrare | Login

POZE ::UN FORUM PENTRU APICULTORI!::

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Alesiandra pe Simpatie
Femeie
24 ani
Cluj
cauta Barbat
28 - 58 ani
::Un forum pentru apicultori!:: / Experienta conteaza!!! / Avantaje si dezavantaje in cazul folosirii pavilionului  
Autor
Mesaj Pagini: 1
dare
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 9
Am auzit ca o stupina asezata in pavilion da rezultate mult mai slabe decat cele asezate la sol. Este adevarat?

pus acum 20 ani
   
Badea M.06
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 7
Parerea mea (si numai) este ca rezultatele optinute in pavilion sint mai slabe si mult mai incomod de lucrat.
  Pe aceasta tema se poate discuta mult si se pot aparea o multitudine de subiecte.
  Acest mesaj a fost scris ca proba, caci am mai scris un mesaj si....
Cu stima Badea M


pus acum 20 ani
   
Badea M.06
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 7
Stuparitul (apicultura) indeletnicire straveche, ce se pierde in negura timpului, ce i-a oferit omului, singurul aliment dulce atit de hranitor.
  Stuparitul, dealungul timpului a fost facut rudimentar  pentru asigurarea nevoilor familiare. Odata cu trecerea la  o apicultura moderna, s-a trecut si la exploatatii apicole in care se lucreaza chiar si industrial.
  Odata trecut la apicultura moderna, ,darurile'' stupului s-au diversificat datorita standardizarii, modernizarii tehnicii de lucru. Astfel
pe linga miere (principalul produs) stupul ne ohera si polen, propolis,
ceara, laptisor de matca, venin de albine...si de multe ori,  pentru cel ,,indragostit'' de natura, relacsare.
  Apicultura poate fi facuta:
- ca un hobi, de cei ce doresc sa ,,evadeze'' din viata de zi cu zi, intr-o lume mirifica, in lumea ordinei si disciplinei, acolo unde mai presus de
interesele individului sint  cele ale comunitatii, acea lume ce-ti poate oferi pace, liniste, miscare in aerul inparfumat al naturii. O asthel de apicultura poate fi facuta cu 1 pina la 10-15 familii de albine.
- un mod de a complecta veniturile, cind activitatea de baza este alta de cit apicultura, dar care sa ne dea posibilitatea ca in perioada activa sa putem sa ne ocupam de familii de albine si se poate face cu 20 -100 de familii.
- activitate principala din care apicultorul sa-si cistige existenta, aceasta fiind facuta la un nivel profesional cu metode si tehnici moderne. Acest segment, este relativ mic si necesita  o baza materiala
importanta, cunostinte in domeniu si f. mult timp. Aici sint cei ce au
peste 150 de vamilii si pot ajunge la mii.
  Daca privim acest clasament, putem fiecare sa ne clasificam si sa putem raspunde ce intentionam sa facem caci hobistul are un fel de lucru si profesionistul cu totul alt mod de abordare a tehnicilor de lucru.
  Aceasta a fost o introducere la care putem sa adaugam fiecare pareri si din care se pot isca multe subiecte interesante, asa ca haideti la
,,povesti si povestiri despre albine''
   Cu stima Badea M


pus acum 20 ani
   
liviu_oncescu
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2
Personal nu cred ca stuparitul pavilionar are rezultate mai slabe sau mai bune decit alte modele de transport, depinde de cel in cauza in sensul cit de bine stapineste stuparitul cit si de gradul de implicare al acestuia.Nu sint de acord ca in pavilion te descurci mai greu! Din ce punct de vedere? Sint oameni in virsta care au o rezistenta "indirjita "la alte metode de ingrijire si dezvoltare a stupinei iar altii care sau apucat de apicultura mult mai tirziu au luat-o cu mult inaintea "profesorilor"Un neajuns al pavilionului este ca te limiteaza la capacitate(nr. stupi) taxe mari(rovinieta,verif. tehnice, taxa, intretinere etc.)Dar nu iti rupi mijlocul cu incarcatul si descarcatul. ai unde sa dormi in conditii civilizate daca te procupa problema, ai unde extrage, te deplasezi rapid de la un loc la altul, nu prea depinzi de altii cind ai si un tractor cu tine.Dar viitorul este gri din pacate! Luam prea usor exemple din alte tari care nu au nimic comun cu conditiile noastre, cu clima noastra cu posibilitatile noastre.Pina si apicultura sa politizat mult!In toate tarile se folosesc antibioticele ptr. diferite boli iar la noi nu mai este voie  nimic.Trebuie sa ne facem laboratoare ptr. extractie, dar cine are puterea financiara sa care ramele la sute de km. si nu numai o data. Cit costa un litru de benzina la noi si cit costa in alte tari-cit costa un kg. de mire la noi in comparatie cu cei care ne dau sfaturi, unde desfacem mirea-nu mai avem o lege a apiculturii_ sint numai citeva probleme din culoarea gri pe care o anticipez ptr. viitorul stuparitului.

pus acum 20 ani
   
dare
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 9
Intrebarea mea a pornit de la ideea pe care am auzit-o, ca randurile de sus ale pavilionului sunt mai putin populate in timpul culesului deoarece toata albina bate in randul de jos. Ma interesa daca fenomenul acesta e semnificativ?!?!

pus acum 20 ani
   
otibrea
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1


pus acum 20 ani
   
Badea M.06
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 7
Pavilionul - avantaje si dezavantaje.
Intimplarea (sa zicem) m-a facut sa lucrez in pavilion in al 2 an de apicultura si spre binele meu am avut posibilitatea sa cunosc avantajele si dez, acestui mod de lucru si sa-mi dea posibilitatea de a ma hotari ce cale am de ales.
Dm. Dare, f. inportant este: ce planuri v-ati facut pt. viitor, la ce nivel vreti sa ajungeti, intrebari la care va veti raspunde singur, avind posibilitatea sa puneti in balanta dupa ce veti vedea avantajele dar si dezavantajele acestui mod de lucru.  Parerea mea este ca toate sistemele de lucru au avantaje dar si dezavantaje, nefiind unul ideal.

Avantaje:

- mobilitate - plecatul din locul de cules se face f. repede (se inchid urdinisele sau nu se inchid): eliberarea se face tot asa de usor.
- o stupina ocupa putin spatiu (deci ai nevoie de o vatra mica)
- este totul inchis, deci cei interesati de furat trebuie sa se chinuie.
- conditii mai bune pt apicultor caci majotitatea pavilioanelor au si un mic dormitor.
- se poate extrage in ori ce conditii, pt. ca se lucreaza in interior.
- se poate pleca si fara sa fi extras, caci greutatea stupului nu deranjeaza.
- lazile sint protejate de intemperi si deci au o viata mai lunga.

  Dezavantaje:

- depopulari in partea de sus a pavilonului si in extremitati (daca bate vintul)
- matcile esite la fecundat se pierd in majoritatea cazurilor.
- stres pt. familie datorita densitatii f. mari.
- durata la extras dubla sau chiar mai lunga
- maneopera greoaie la extras sau verificat datorita densitatii, nivelelor pe care sint asezate f. albine.
- numar relativ mic de stupi.
- conditii de lucru grele pt. apicultor ( sa nu uitam ca este un mediu relativ inchis chiar daca exista traape, usi de aerisire), urcatul coboritul la nivelele superioare.
- productivitatii mai scazute  de pina la 20% datorita tipului de lazi folosite ( sa nu uitam ca apicultorul  fioloseste de regula orizontali pt. a folosi cit mai mult din spatiul interior si de a pune cit mai multi stupi.
- investitie mare la proiectare, constructie, omologare si sa nu se uite ca trebuie si tractat.
- in situatia unei inpotmoliri, f. dificil de tras datorita greutatii mari.(la stupi ,,varsati'' se pot descarca sau transborda in alte mijloace de transport).
- in situatia unei rasturnari....refuz sa gindesc cum si ce...
- viteza mica de deplasare (majoritatea sint pavilioane f. greoaie care trebuiesc tractate de tractoare; dar sint si pavilioane relativ usoare tractate de camioane sau masini de teren).
- in situatia unei defectiuni majore la sistemul de rulare stupii nu se pot descarca pina la remediere si astfel apare riscul sufocarii.
  Acestea sint avantajele si dezavantajele care le gasesc de moment dar cei ce au ce complecta, sint rugati sa o faca.
  Sper sa nu fiu gresit inteles, nu pledez inpotriva pavilionului dar mult mai usor si ...................sa lucrezi cu stupi ,,varsati'' Cei care se sperie de incarcat descarcat au la dispozitie roaba apicola sau mecanizarea cu care cu efort relativ mic in cel putin 2 persoane poti manipula sute de stupi. Fara doar si poate sint indreptatiti sa foloseasca acesta metoda apicultorii virsnici, cu probleme de sanatate
si care vor sa faca pastoral dar in anumite limite.
Acest mesaj sper sa nu fie un subiect de contraziceri si de mesaje.....
acesta este parerea mea.
Cu stima Badea M.


pus acum 20 ani
   
dare
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 9
Domnul Badea,
apreciez foarte mult sfaturile dumneavoastra. Mi se pare ca sunteti foarte obiectiv. Planul meu este sa am o stupina mare (peste 200 de familii). Pe vremea raposatului adica pana in '89 aveam o stupina de 250 de familii si ii aveam pe toti la sol, in cutii orizontale. Acum sunt in discutii cu cineva care vinde un vagon ideal pentru a-l amenaja ca pavilion. Pretul e destul de mic,   zic eu, si nu prea stiu pana la urma daca merita sau nu sa pun stupi pe el.


pus acum 20 ani
   
liviu_oncescu
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2
Dle DARE,
Am pavilion de 22 de ani si nu am constatat depopulari in etajele superioare. Folosesc stupi multietajati pe 2 si 3 corpuri, iar stupii de sus ai dau jos cu o masa telescopica cu cremeliera.Referitor la procurarea acelei remorci dvs. stiti ce doriti sa faceti in viitor.Daca as fi mai tinar as cumpara o sea de tir cu cap tractor cu care se poate transporta 250 de stupi in cazul in care as constata ca apicultura va avea viitor.
Cu stima
LO


pus acum 20 ani
   
Badea M.06
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 7
Sa fiu bine inteles: eu nu pledez pentru sau inpotriva unuei anumite metode de transport, dar simtul practic m-a facut (pe mine personal si poate in viziunea altora nu este hotarirea cea mai buna)sa ma indrept spre unul anume, dar fiecare decide si pentru acest lucru am expus citeva avantaje si dez., astfel cei interesati sa poata pune in cumpana si de a hotari ce dores sa faca. Cred ca un astfel de numar de familii dejea va trece dintre cei ce isi  ,,comlecteaza venitul" in profesionist si deci cred ca treb uie privita ca atare. Stau si ma intreb de ce colegii profesionisti de breasla de pe mapamond nu folosesc pavilionul? Stiu pavilionul este o alternativa.
Stupul orizontal este total depasit pt. profesionisti, deci ramin verticalii
Pentru a transporta verticali in pastoralain pavilion ai nevoie de ,,spatiu'' si ma gindesc ce se va intimpla la un colos de....si oare chiar nu s-a opservat ,,barbi'' masive la cei din partea de jos  formate in perioada culesurilor (acest fenomen este normal).
Pentru cei ce doresc sint alternative, care nu sint atit de comode ca pavilionul dar daca este sa privesti in partea opusa (aceasta ma priveste pe mine), financiar vorbind, merita.
O sugestie (acesta este parerea mea) ; problema transportului se poate rezolva (ma refer la 180 de stupi) cu 2 camioane IFA, camioane ce se pot cumpara cu 2000-2500eu/ bu camioane in stare perfecta de functionare, camioane ce sint deosebit de robuste si ce isi fac datoria. Daca veti cumpara 2 remorci, in una daca este acoperita (cele de transport muncitori) va puteti amenaja un dormitor confortabil in care sa puteti transporta si toate cele necesar, caci trebuisc.....Cu 2 camioane si o remorca sau 2 sinteti mult mai mobil, se poate muta unde doriti stupina.... Va pot da un ex. avem o IFA 4x4 si in situatii de criza am legat-o in fata MANlui si am esit din noroae....dupa care s-a intors si a adus si remorcile. Oare cum am fi rezolvat problema cu o sea singura in puterea noptii?
Este adevarat ca este nevoie de spatiu mai mare pt pus 180 de stupi dar se compenseaza cu libertatea de lucru, fiind mai confortabil sa lucrii in aer liber. Pt extras se poate face un cort din perdele (de la secand) f. simplu care dupa ce l-ai strins sa nu ocupe spatiu. Un extras
la 180 de fam. in ori ce situatie trebuie sa-l terminati in 3-4 oameni in 2 zile, pt. ca este libertate de miscare. Un singur lucru mai trebuie pus la punct - tipul de lazi. Acesta asa dupa cum bine stiti, este f. inportant
si ne usureaza munca, ne poate creste productia. Aceasta poate este alt subiect de discutie.
  Ma repet: acestea sint convingerile mele si nu numai.....si imi cer scuzele de rigoare daca am gresit.
  Cu stima si respect Badea M.


pus acum 20 ani
   
Badea M.06
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 7
Cei ,,de sus'' am o sugestie care  cred ca va fi gine inteleasa.
  Poate ar fi bine ca mesajele sa aiba si numar ca sa putem face referire daca este nevoie.
  va multumesc BM


pus acum 20 ani
   
Badea M.06
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 7
Va salut si la multi ani!
  Se pare ca 2006 a inceput cu o mare ,,liniste'' desi  sint membrii si
mai ales multi vizitatori; de ce oare? A da vacanta.
  Cu stima Badea M


pus acum 20 ani
   
dare
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 9
Va salut pe toti acum la inceput de an!
Urarea mea este ca in 2006 sa curga "lapte si miere" in casele dumneavoastra.
Va doresc mult success in activitatile intreprinse si sa ne ajute Dumnezeu sa putem incheia anul acesta cu multa bucurie. =D=D


pus acum 20 ani
   
dare
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 9

Badea M.06 a scris:

Cei ,,de sus'' am o sugestie care  cred ca va fi gine inteleasa.
  Poate ar fi bine ca mesajele sa aiba si numar ca sa putem face referire daca este nevoie.
  va multumesc BM


Domnule Badea, observatia dumneavostra este buna, insa din punct de vedere tehnic nu putem pune un numar fiecarui mesaj. INSA ceea ce puteti face dumneavoastra este altceva si mai simplu. Daca doriti sa faceti un comentariu legat de un anumit mesaj mergeti la sfarsitul mesajului respectiv si aveti optiunea "Citati" ceea ce am facut si eu acum. Are exact functia dorita de dumneavoastra.
Sper sa va fie de folos.


pus acum 20 ani
   
Badea M.06
Membru nou

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 7
Ma fratilor nu pre-i miscare pe aci; oare care-i baiul?
  Nu sint subiecte de discutie?  Nu sint listanti? Au plecat toti in pastorala si eu nu stiu?  Ce sa fie?
 
  Sa turam putin motoarele si sa ne dam cu parerea despre 3 tipuri de lazi:
  1 orizontal
  2  vertical
  - multietajat cu 1 cat sau mai multe
  - dadant cu cat de dadant sau 2 caturi de 1/2
  Felul de lucru in stationar, pastoral cu tot ce depinde de aceeste forme de stuparit; avantaj si dezavantaje care se preteaza la o apicultura intensiva. ...pareri si opinii.
  Daca nu sint subiecte o sa incerc sa aduc eu citeva in ordine, dar va trebuii sa contribuim nu numai sa vizitam (pareri opinii experiente)
Cu stima Badea M


pus acum 20 ani
   
Ovidiu Maghear
Membru nou

Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 1
Salut dragi stupari.Am o experienta de 6 de stuparit cu pavilion.Am totodata si stupi la sol si pot sa va spun din toate punctele de vedere pavilionul este net superior stupilor la sol.din pacate foarte multi discuta despre asazisele dezavantaje ale pavilionului dar majoritatea carcotasilor nu au calcat niciodata intr-un pavilion iar unii nici nu s-au apropiat de vreunul.Singurul dezavantaj este acela ca din cauza gabaritului nu se poate intra cu pavilionul,mai ales tractat de camion pe drumuri foarte accidentate sau pe drumuri forestiere inguste si cu curbe stranse.De aceea este necesar ca in prealabil stuparul sa faca o recunoastere a terenului fiind de preferat ca intoarcerea sa se faca printr-un ocol si nu prin manevre inainte-inapoi.daca doriti revin cu amanunte.

Modificat de Ovidiu Maghear (acum 19 ani)


pus acum 19 ani
   
notfag
Membru nou

Din: Avrig Sb
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
Un vecin in varsta de 75 de ani .nu mai face pastoral de multi ani dar stupi ii tine in pavilion stationar si nu a spus niciodata ca exista diferenta intre rindul de sus si cel de jos.
            sanatate tuturor


_______________________________________
Minte,Trup ,Suflet

pus acum 18 ani
   
gabi
Membru nou

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
Există diferenţe nu numai īntre rānduri dar şi īntre stupi, deoarece se poate ca īntr-un an o parte să meargă mai bine iar anul următor cei care au mers prost să fie cei mai buni. Aşa cum se arăta aici, cel mai mare incovenien o constituie pierderea mătcii, deoarece odată ieşită la īmperecheat sunt şanse ca să nu mai nimerească stupul, de aceea trebuie să aveţi mătci de rezervă īn stupină sau nucleee.

pus acum 18 ani
   
catel
Membru nou

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 2
sal. da ceva despre colectarea veninului nmk? nu va bagati?

_______________________________________
DACA SPUI O PROSTIE SPUNE-O CU VOCE TARE.  sa reusim sa ne ferim de necazuri. DACA POTI SA AJUTI NU STA PE GANDURI.

pus acum 18 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la