::Un forum pentru apicultori!::
Acest spatiu a fost creat ca un loc pentru schimb de experienta intre cei care iubesc apicultura.
Lista Forumurilor Pe Tematici
::Un forum pentru apicultori!:: | Inregistrare | Login

POZE ::UN FORUM PENTRU APICULTORI!::

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Ank_beleaua 25 ani
Femeie
25 ani
Bucuresti
cauta Barbat
35 - 51 ani
::Un forum pentru apicultori!:: / Experienta conteaza!!! / Stramtorarea cuibului  
Autor
Mesaj Pagini: 1
notfag
Membru nou

Din: Avrig Sb
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
Propun sa discutam despre momentul optim pentru restrangerea cuibului primavara. Stiu ca acest lucru se face pentru a forta matca sa oua cat mai compact,
 
    Ionel


_______________________________________
Minte,Trup ,Suflet

pus acum 18 ani
   
trantorash
Membru nou

Din: Pitesti
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
Stramtorarea cuibului se realizeaza cand temperatura exterioara ne permite sa facem un control mai amanuntit al familiei.
Trebuie sa avem in vedere ca trebuie sa lasam faguri curati, fara urme de ,,mizerii" ale albinelor, si bineinteles destula hrana.    

     


_______________________________________
Nu exista stup prost, ci numai apicultor prost !

pus acum 18 ani
   
trantorash
Membru nou

Din: Pitesti
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
nu ne mai da nimeni idei ?  

_______________________________________
Nu exista stup prost, ci numai apicultor prost !

pus acum 18 ani
   
gabi
Membru nou

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
Dacă există condiţii prielnice, căldură min.10 grade, merge să umblaţi un pic şi să strâmtoraţi cuibul, aranjaţi fagurii cu miere neconsumaţi în aşa fel încât aceştia să fie mai aproape de puiet asigurându-vă că până la înflorirea pomilor albinele au ce consuma. De asemenea spre sfârşitul lunii când se anunţă temperaturi ceva mai mari iar albina va ieşi la zborul de curăţire, trebuie asigurată apa în stupină foarte necesară pentru puiet, la 10l se adaugă 2 linguri de sare.

pus acum 18 ani
   
mihaimoldova
Membru nou

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 9
ma numesc mihai  sunt incepator si ma  fascinat  aceste  vietati  si am si ieu  asa ceva  si este super   ok
trebue sati placa dar nu are cum sati  placa odata ce ai in posesie          

cuibului numesc sunt incepator ma  ieu  asa ceva  este sati placa dar are cum

57.4KB


pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la