::Un forum pentru apicultori!::
Acest spatiu a fost creat ca un loc pentru schimb de experienta intre cei care iubesc apicultura.
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
::Un forum pentru apicultori!:: | Inregistrare | Login
POZE ::UN FORUM PENTRU APICULTORI!::
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: simobuzedulci_o pe Simpatie.ro
 | Femeie 24 ani Dambovita cauta Barbat 25 - 47 ani |
|
trantorash
Membru nou
 Din: Pitesti
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
ma poate lamuri cineva cum se desfasoara roirea la albine ? Cum, cand ? Ma intereseaza cel mai mult daca putem ,,prevedea" ca sa zic asa, ziua iesirii roiului din stup. 
_______________________________________ Nu exista stup prost, ci numai apicultor prost !
|
|
| pus acum 18 ani |
|
gabi
Membru nou
 Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
Se poate preveni roitul. Totul depinde de stupar. Mai întâi din verificările efectuate primele indicii sunt atunci când după marele cules, albinele ocupă toate ramele, este o aglomeraţie foarte mare de albină şi matca nu prea mai are unde să depună ouă, albinele sunt agitate şi din zborul lor îţi dai seama că nu este un zbor normal de cules, adică vin, intră în stup şi pleacă repede într-o anumită direcţie, există o oarecare dezordine. Atunci ori mai adaugi un corp la cel existent, dacă ai stupi verticali, sau păstrezi catul de 1/2 în care înlocuieşti ramele pline, ori lărgeşti cuibul în cazul celor orizontali prin adăugarea de rame la clădit. Totul e să-i dai de lucru albinei ca să nu aibă timp de stat. Eu cel puţin aşa am procedat şi nu mi-a roit nici un stup.
|
|
| pus acum 18 ani |
|
|
notfag
Membru nou
Din: Avrig Sb
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 6
|
|
Poti sa-ti dai seama cand ar urma sa roiasca dupa varsta botcilor din stup. dar exista posibilitatea sa intarzie roirea daca timpul este nefavorabil de exemplu ploi.Iar in general stupi roiesc intre orele 11 si 14
Ionel
_______________________________________ Minte,Trup ,Suflet
|
|
| pus acum 18 ani |
|
|
akmm
Membru
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 10
|
|
daca sunt semne de roit te-ai fript, poti sa-i faci tot ce-ti pofteste inima si sa experimentezi toate traznaile pe care ti le sugereaza binevoitorii, ori o lasi sa roiasca si sa-si urmeze astfel evolutia fireasca, si ai castigat si experienta astfel, ori ai compromis o familie si te-ai amagit ca ai facut nu stiu ce descoperire in materie de roire dirijata
|
|
| pus acum 18 ani |
|
|
akmm
Membru
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 10
|
|
cel maqi bun sfatuitor e Manualul Apicultorului, restul e poezie si os de ros
|
|
| pus acum 18 ani |
|